Refluks żołądkowo-przełykowy to przemieszczanie się treści żołądkowej do przełyku. W normalnych warunkach treść żołądkowa lub jelitowa nie przemieszcza się do przełyku, ponieważ istnieje dolny zwieracz przełyku, który działa jak zastawka i zapobiega przechodzeniu pokarmu.
Gdy ta bariera mięśniowa jest nieodpowiednio rozluźniona, treść żołądkowa przedostaje się do przełyku, drażniąc błonę śluzową i wywołując różne objawy i/lub powikłania.
We wszystkich przypadkach należy przyjąć środki higieniczno-dietetyczne mające na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Wskazane jest wówczas leczenie lekami, które u większości pacjentów są bardzo skuteczne. Jeśli wszystkie te środki zawiodą, można przeprowadzić leczenie chirurgiczne, aby definitywnie rozwiązać problem.
Jakie są objawy refluksu żołądkowo-przełykowego?
Pieczenie lub zgaga, która unosi się z żołądka w kierunku gardła, jest głównym objawem dolegliwości. Zgaga zwykle nasila się po posiłkach, zwłaszcza przy pokarmach sprzyjających rozluźnieniu zwieracza lub przy nadmiarze jedzenia. W wielu przypadkach stan pogarsza się również podczas spania, lub przy zgięciu tułowia.
W niektórych przypadkach pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego: chrypka lub chrząkanie w gardle (z powodu podrażnienia krtani przez cofający się kwas), a nawet astma lub zaburzenia oddychania (z powodu aspiracji kwasu do dróg oddechowych). Poznaj 4 sposoby na refluks: https://faktyonline.pl/4-proste-sposoby-na-refluks
Co powoduje refluks?
Istnieją czynniki dietetyczne lub styl życia, które mogą przyczyniać się do refluksu żołądkowo-przełykowego.
Czekolada, pieprz lub ostre przyprawy, mięta, tłuszcze, kawa i napoje alkoholowe sprzyjają rozluźnieniu dolnego zwieracza przełyku, a tym samym refluksowi. Palenie papierosów powoduje również rozluźnienie zwieracza. Istnienie przepukliny rozworu przełykowego sprzyja refluksowi żołądkowo-przełykowemu, choć nie jest jego jedyną przyczyną.
Wszystkie sytuacje związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrzbrzusznego (otyłość, ciąża, niektóre rodzaje ćwiczeń fizycznych) również sprzyjają refluksowi.
Jakie są powikłania?
Istnieje kilka powikłań refluksu, choć nie występują one w większości przypadków. Zależą one od nasilenia refluksu u każdej osoby. Najczęstszym z nich jest zapalenie błony śluzowej przełyku, która jest narażona na działanie kwasu.