Należy wiedzieć, że po 15 stycznia 2021 roku w naszym kraju będziemy mogli zapisywać się na szczepienie. Zrobimy to do wyboru – na infolinii (989), na stronie internetowej, na internetowym koncie pacjenta lub podczas osobistej wizyty w przychodni. Po personelu medycznym kolej na nauczycieli, osoby powyżej 60-tego roku życia, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, służby mundurowe. Następnie: osoby przewlekle chore poniżej 60-tego roku życia, pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, prądu, gazu, transportu publicznego, urzędnicy. Na końcu będą szczepione pozostałe osoby.
Powiedzmy w punktach co powinniśmy wiedzieć na ten temat:
1). Dzięki przyjęciu szczepienia mamy szansę uniknąć zakażenia w 95 procentach. Należy wiedzieć, że po zaszczepieniu układ immunologiczny uczy się rozpoznawać wirusa. Wytwarza skierowane przeciwko niemu przeciwciała. Szybko rozpoznaje, reaguje, chroni przed zarażeniem się i rozwojem choroby.
2). Przed wprowadzeniem na rynek szczepionki zostały dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa. Ta informacja to odpowiedź ekspertów na krążące w internecie plotki, że szczepionki pojawiły się zbyt szybko, nie zostały należycie sprawdzone i dlatego są niebezpieczne. Eksperci wyjaśniają, że każdy tego typu specyfik, zanim wejdzie na rynek, musi spełnić wiele standardów wypracowanych przez kraje Unii Europejskiej. Dopiero po wnikliwej analizie jakości i udowodnieniu pełnego bezpieczeństwa Europejska Agencja Leków udziela zgody na możliwość zakupu i korzystania z danej szczepionki. Warto wiedzieć, że w przypadku tych na koronawirusa krótszy czas wiązał się z wieloma sprzyjającymi czynnikami – usunięciem barier administracyjnych, rekordowymi środkami pieniężnymi, mobilizacją naukowców z całego świata.
3). Należy wiedzieć, że szczepionki pozostaną skuteczne mimo mutacji koronawirusa. Dlaczego? A to dlatego, że produkuje się je przeciwko antygenom podstawowym, które niezależnie od mutacji są zawsze takie same. Warto wiedzieć, że koronawirus mutuje znacznie mniej niż wirusy grypy.
4). Szczepienie dobrze jest połączyć ze zdrowym trybem życia. Aktywność fizyczna, właściwie odżywianie, niezaburzony sen zawsze dobrze działają na odporność. Równocześnie pamiętajmy jednak, że nie zastąpią szczepień.
5). Więcej o szczepieniach dowiemy się na takich oto fachowych stronach:
a). www.gov.pl/web/szczepimy-sie/informacje.
b). www.gov.pl/web/koroonawirus.