To trudne doświadczenie, gdy spotykasz osobę z nieświeżym oddechem. Niezręczna sytuacja, w której nie wiadomo, jak się zachować, aby nie być niegrzecznym.
Dlaczego pojawia się nieświeży oddech?
Prawie wszystkie przypadki nieświeżego oddechu mają swoje źródło w jamie ustnej, a dokładniej na jej powierzchni, poniżej linii dziąseł. Należy zrozumieć, że jamę ustną zamieszkują bakterie, których równowaga między różnymi rodzajami bakterii decyduje o oddechu każdej osoby. Bakterie są beztlenowcami, co oznacza, że nie mogą żyć w obecności tlenu, dlatego też żyją wewnątrz języka.
Bakterie te, które wytwarzamy w sposób naturalny, żywią się białkami pochodzącymi z odpadów z jamy ustnej i wytwarzają lotne związki siarki, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Nieświeży oddech może być również spowodowany chorobami jamy ustnej, dlatego warto udać się do dentysty na kontrolę, aby wykluczyć ewentualny problem.
Każdy ma w ustach pewien poziom związków siarki. Gdy poziom ten jest niski, nie może być odbierany przez nos. Gdy jest ona wyższa, jest postrzegana jako nieświeży oddech. Ważne jest, aby wiedzieć, że nieświeży oddech nie jest zaraźliwy i nie można się nim zarazić, a niektóre pokarmy, takie jak czosnek czy pikantne potrawy, nie są za niego odpowiedzialne. Pokarmy te, po wchłonięciu do organizmu, mogą wydzielać niepożądane zapachy, ale przy wdychaniu przez płuca. Ten zapach jedzenia jest jednak przejściowy i nie należy go mylić z nieświeżym oddechem.
Cierpiący na nieświeży oddech często nie jest tego świadomy
Na ogół osoby cierpiące na tę chorobę nie zdają sobie z niej sprawy, ponieważ nasz zmysł węchu ma zdolność dostosowywania się do zapachów, co sprawia, że osoba cierpiąca nie zauważa problemu i nie zdaje sobie z niego sprawy.
Chociaż kiedy zdajemy sobie sprawę, że cierpimy z powodu nieświeżego oddechu, próbujemy uciec się do wszelkich metod, które mogą temu zaradzić, takich jak tabletki, guma do żucia, słodycze — wszystko, co jest ważne, aby zapobiec temu problemowi.
Jeszcze więcej porad medycznych znajdziesz na stronie objaw.pl – zapraszamy.
Domowe sposoby leczenia nieświeżego oddechu
Jeśli chodzi o rozwiązanie tego problemu, istnieje wiele sposobów, od leków po naturalne środki zaradcze.
- Dbaj o zdrowie jamy ustnej, myj zęby po każdym posiłku i używaj płynu do płukania ust.
- Pij dużo wody — jeśli nie pijesz wystarczająco dużo, będziesz mieć bardziej suchą jamę ustną, zmniejszy się ilość wydzielanej śliny i zwiększy liczba bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech.
- Stosuj dietę zawierającą głównie warzywa i unikaj pokarmów o intensywnym smaku i wysokiej zawartości cukru.
- Żucie gumy bez cukru zwiększa produkcję śliny, a tym samym ogranicza rozwój bakterii w jamie ustnej.
- Unikaj alkoholu, kawy i cukru, ponieważ przyczyniają się one do powstawania nieświeżego oddechu.
- Nie pal tytoniu — nie tylko zmniejszysz nieświeży oddech, ale także podziękujesz za to swojemu zdrowiu.
- Zażyj nasiona kozieradki. Zwykle przyjmuje się je w postaci herbaty. Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na nieświeży oddech. Aby go wypić, wystarczy dodać kilka łyżeczek do wody i wypić jak herbatę.
- Guawa jest również potężnym sprzymierzeńcem w poprawie świeżego oddechu.